Линиите в чертежите са стандартизирани.
Л1. ВИДОВЕ СТАНДАРТНИ ЛИНИИ И ПРИЛОЖЕНИЕТО ИМ В ЧЕРТАНЕТО
В техническото чертане всеки технически обект (машина, апарат, детайл и пр.) се изобразява върху равнината на чертежа чрез метода на правоъгълното проектиране. Построяването на изображенията се свежда до начертаването с линии на видимите контури на детайла, на контурите на сеченията, на геометричните оси и пр.
За да бъде чертежът ясен, точен и разбираем, по БДС са определени няколко вида линии, всяка от които има точно определено предназначение. Най-употребяваните са:
- Дебели непрекъснати линии – това са линиите, с които се изобразяват видимите очертания (контурите) на детайла. Дебелите непрекъснати линии са над употребяваните в чертането. Дебелината на такава линия според стандарта може да варира от 0.35 до 1.4 Означава се с латинската буква s (прил. I).
- Прекъсвани линии – С тях се изобразяват невидимите очертания на детайла (на фигурата това са контурите на двата отвора в изображението, разположени под разрера). Дебелината и други данни за прекъсваните линии са дадени в прил.
- Тънки непрекъснати линии – най-често се използват като спомагателни в чертежите. Както се вижда и от приложение I, това са линиите с най-разнообразно приложение.
- Прекъсвани с точка линии – най-употребяваната от този вид линии е тънката, която се нарича още осова, защото с нея се изобразяват оси на симетрия или геометрични оси. При наличие на симетрия осовата линия разделя изображението на две равни части.
- Тънки непрекъснати вълнообразни линии. Това са също тънки линии, но за разлика от другите стандартни линии се чертаят със свободна ръка, без чертожни инструменти. Най-често се използват за ограничаване на частични изгледи, разрези или сечения.
Л2. НЯКОЛКО ВАЖНИ ПРАВИЛА
Дебелината на един и същ вид линия трябва да е еднакъв във всички изображения на чертежа.
- Дебелите непрекъснати линии трябва да се пресичат точно под ъгъл.
- Прекъсваните линии трябва винаги да се пресичат с отсечките си.
- Прекъсваните с точка линии също трябва да се пресичат с отсечките си.
Л3. СТРЕЛКИТЕ
Стрелките, които ограничават размерните линии, са също стандартизирани. Стрелки се използват и при означаване на разрези и сечения (вж. фиг. Л1).
Спазването и прецизното начертаване на стандартните линии и стрелките е важна предпоставка за качественото изпълнение на чертежите.
Л4. ПРАКТИЧЕСКИ УКАЗАНИЯ ЗА ИЗЧЕРТАВАНЕТО НА СТАНДАРТНИ ЛИНИИ
- Линиите се чертаят винаги отляво надясно, без да се връща моливът обратно. Ако искате да получите плътна дебела линия, се повтаря отново линията отначало. Моливът се хваща по-близо до подострения връх.
- Дебелите непрекъснати линии се чертаят с по-мек молив. За работа върху кадастрон се използват обикновено моливи B (№ 2) или HB (№ 3).
- За начертаването на тънките линии се използва по-твърд молив: 2H (№ 5) или H (№ 4). Моливът трябва да се държи леко наклонен (почти вертикално), за да може да чертае само с острието си. Линията трябва да е тънка, но не и бледа!